Titel: Barkhes döttrar
Författare: Bodil MÄrtensson
Serie: Barkhe-trilogin
Genre: Historisk roman
Hanna Barkhe vÀxer upp pÄ Barkhehus som Àldsta dotter till Helsingborgs lÀnsman Fans Barkhe. Hennes situation Àr inte helt lÀtt; den strÀnge fadern vill till varje pris ha en son och de fem döttrarna Àr en stÀndig pÄminnelse om hans tillkortakommanden. NÀr hustru nummer tvÄ i ordningen, den blida och rÀttvisa Margareta, förblöder under förlossningen av Barkhes hett efterlÀngtade son Àr förlusten inte sÄ stor⊠Det vill sÀga, tills Barkhe blir klar över att Àven sonen strukit med. Den danske kungen Christian missar aldrig ett tillfÀlle att pika Barkhe om de uteblivna sönerna och lÄter förstÄ att hans position som lÀnsman Àr högst prekÀr om inte en manlig arvinge trollas fram.
Under faderns frÄnvaro tar hans Àlskarinna Elna över tyglarna pÄ Barkhehus. Hennes mÄl Àr att Àntligen ta sin rÀtta position som husets hÀrskarinna och hon skyr inga medel för att dominera de fem systrarna. Hanna försöker med alla medel försvara sig sjÀlv och sina yngre systrar mot den högmodiga Elna,
Sverige och Danmark befinner sig i ett kÀnsligt lÀge. Det Àr Äterigen risk för krig och nÀr kungens förtrogne Edmund Kagge hittas mördad pÄ ett vÀrdshus i Vittsjö skyr man inga medel för att hitta hans mördare. Frans Barkhe görs ansvarig för jakten. En jakt som tar honom pÄ ovÀntade vÀgar in i snapphanenÀstet.
Bodil MĂ„rtensson har mest gjorts sig kĂ€nd som helsingborgsbaserad deckarförfattarinna. Ăven denna gĂ„ng hĂ„ller hon sig i helsingborgstrakten. Jag ska Ă€rligt sĂ€ga att hon inte tillhör mina favoritdeckare⊠Framför allt som jag ju bor i Helsingborg blir det en aning pinsamt nĂ€r hon i detalj beskriver helt alldagliga saker som helt fantastiska. Jag antar att jag inte stört mig om det handlade om Uppsala eller vilken annan stad som helst som jag inte har en relation till⊠Nog om detta.
Barkhes döttrar Àr faktiskt nÄgot helt annat. Ibland irriterar mig sprÄket en smula, sÀrskilt i början: det dyker upp dubbla negationer och huvudpersonerna envisas med att le i njugg istÀllet för i mjugg. Det hade varit lite charmigt i en högstadieuppsats, men inte i en roman. En korrekturlÀsare hade inte varit bortkastad pÄ den hÀr boken. En annan petitess som jag hÀngt upp mig pÄ Àr att varm choklad serveras pÄ ett vÀrdshus i Vittsjö 1650 och att Frans Barkhes far ska ha hetat Noel⊠Ja, jag antar att det finns en avlÀgsen möjlighet att det kan ha varit sÄ, men historielÀraren i mig Àr ganska tveksam.
Men varför lÄta dessa smÄpetiga invÀndningar fÄ ta överhand? Nej, Barkhes döttrar Àr faktiskt en bra bok. Med all sannolikhet inte korrekt rent historiskt, men författaren gör sig heller inte sÄna illusioner. Personerna Àr fint beskrivna och de Àr inte enbart onda eller goda. Jag ser fram emot bok nummer tvÄ!
InlÀgg senast uppdaterat: 14 februari, 2022
- BÀsta sÀttet att se yngre ut: ljudbokstips - 13 december, 2021
- BÀsta sÀttet att ÄterhÀmta sig efter utmattningssyndrom: med en ljudbok - 13 december, 2021
- BÀsta sÀttet att öka konditionen: med en ljudbok - 13 december, 2021